четвртак, 26. април 2012.

Uvod u informatiku i računarstvo


·         Појам  информатике?
-Наука која се бави проблемима прикупљања, обраде, чувања и коришћења информација.
·      Појам  рачунарства?
-Научна дисциплина која припада информатици и бави се применом рачунара  у решавању разних врста проблема у свим областима живота
·      Шта је информација?
-Информација се добија обрадом податка добијеног од човека или машине
·      Шта је податак?
-Чињеница која се записује у облику броја или текста.

Informatika je nauka koja istražuje karakteristike i obradu informacije pomoću automatskih mašina. Reč informatika (informatique) nastala je spajanjem dve francuske reči information i automatique.
Informatika proučava sisteme tj. metode i sredstva koja se primenjuju u prikupljanju, prenosu, obradi i prikazivanju podataka u okviru sistema. Znači informatika podrazumeva istraživanje informacionih sistema i informacionih pravaca u bilo kom sistemu i ima zadatak da unapređuje razmenu informacija među ljudima.
Postoje dva osnovna pojma u informatici, a to su:
- Informacija
- Komunikacija
Pojam računarstva podrazumeva izučavanje šta se i kako se može rešiti pomoću računara tj. kako se prave programi.
I informatika i računarstvo se bave problemom čuvanja, prenosa i obrade podataka. Razlika je u tome što informatika razmatra ove probleme uključujući sve tehnike, metode što može biti od važnosti u sistemu. Međutim, računarstvo obuhvata iste probleme, ali samo u onoj meri u kojoj se odnose na računare. Prema tome informatika je šira disciplina, a računarstvo je samo jedan deo informatike.
Osnovni pojmovi o računarima
Računar je složeni sklop sastavljen od različitih elektronskih uređaja, koji bez intervencije čoveka, izvršava niz aritmetičkih i drugih operacija .Osnovna karakteristika računara je da ima mogućnost izvršavanja različitih programa, sposobnost trajnog pamćenja velike količine organizovanih podataka (slika, brojeva, tekstova, zvučnih i video zapisa itd.) i njihovog aktiviranja po želji korisnika. Da bi se rešio neki zadatak pomoću računara, mora biti predhodno sastavljen program po kome će računar izvršavati potrebne operacije.
Program je spisak instrukcija kojima se računaru saopštava način rešavanja određenog zadatka. Proces izrade programa zove se programiranje, a ljudi koji pišu programe zovu se programeri.
Nakon uključivanja računara,automatski se aktivira specijalni opšti program (operativni sistem) koji obezbeđuje pravilan rad računara, a deaktivira se po isključenju računara.
Analitička podela računara polazi od dva osnovna elementa:
• hardvijer koji predstavlja elektronske delove koji izvršavaju sve akcije u računaru (sve što se nalazi u računaru i što je vidljivo) i
• softver je zajednički naziv za sve podatke i programe koji komanduju hardverom. Postoje dvije vrste softvera:
- sistemski softver
- aplikativni softver
Sistemski softver izrađuje proizvođač računara. Najvažniji deo sistemskog softvera je operativni sistem.
Aplikativni softver je skup programa koji imaju određenu namenu (npr. za grafičko dizajniranje i crtanje, izrada animacija, izrada baza podataka, pisanje teksta, izrada tabela, itd). Aplikativni softver izrađuje proizvođač računara tj. firma koja se bavi izradom računara i programa, a i sam korisnik računara može napraviti svoj softver tj. program.
Nabrojaćemo neke opšte oblasti primene računara:
- Unošenje različitih tekstova (pisma, knjige i slično)
- Tehničko projektovanje, grafičko dizajniranje i crtanje
- Izrada tabela i grafikona, modeliranje i statističke analize
- Obrada velike količine podataka bilo koje vrste.

 
Šta je Operativni sistem ?  
* Operativni sistem je sistem programa koji kontroliše rad računara i upravlja njegovim radom. 
Uloge Operativnog sistema ? 
*Povezuje i omogućava rad pojedinih delova računara. Upravlja radom centralnog procesora, memorije i kontroliše sve ulazno izlazne uredjaje koji su priključeni na računar.  Pored ovih osnovnih zadataka on nas i obaveštava u slučaju da dodje do zastoja u radu nekog dela računara i pomaže nam pri odklanjanju grešaka. 
Koji Operativni sistem mi imamo instaliran na našem računaru ? 
*Kod nas su instalirani Windows operativni sistemi proizvodjaca Microsoft. Uglavnom je trenutno u upotrebi Windovs XP,  Windows Vista i najnovija verzija Windows 7, a postoji i nekoliko starijih verzija koje više nisu u upotrebi. 
Šta nam omogućava svaka nova verzija Windowsa
*Sa pojavom Windowsa došlo je do velikog olakšanja u radu na računaru u odnosu na predhodni operativni sistem DOS, kod koga su komande morale da se ukucavaju sa tastature. Windows što i samo njegovo ime kaže - prozor ostvaruje komunikaciju Izmedju korisnika i računara preko prozora, a svaka nova verzija ima za zadatak da omogući korisniku što laksi rad na računaru.
Same komande sa tastature su zamenjene sličicama.
                  
          



Нема коментара:

Постави коментар